Soğuklar kapıyı çalıp da hastalıklar yüzünü gösterdiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmek için daha çok vitamin, mineral ve bitki çayları tüketme ihtiyacı duyarız. Özellikle birkaç kap yeşil çay ve bitki çayı bağışıklık sistemimizi yukarı çeker.

Çeşitli çalışmalar sonucu, yeşil çayın faydaları aşağıdaki gibi açıklanmıştır:

1- Kilo kaybına yardımcıdır.

2- Tansiyonu düşürür, dengeler.

3- Kanser riskini azaltır.

4- Duygusal açıdan güçlendirir. Olumsuz olaylara daha yüksek moralle bakarız.

5- Tip 2 şeker hastalığına karşı koruyucudur.

6- Kemik hastalıklarına karşı önleyicidir.

7- Karaciğer hastalıklarına karşı korur.

8- Oluşabilecek zihinsel zararlara karşı koruyucudur.

9- Güçlü bir antioksidandır. Hastalıklara sebep olan serbest radikallere fazla elektron vererek onları zararsız hale getirir.

Çay yapmak istediğinizde epikloridin içermediğine emin olun. The National Institute For Occupational Safety States, epikloridini ‘kirlilik’ olarak açıklamış ve kahve filtrelerinde, sallama çayların kâğıtlarında bulunduğunu ifade etmiştir. Ayrıca sallama çaylar, bir miktar kimyasal da içerebilirler.

Organik ve doğal çaylar almaya dikkat edin. Böylelikle kirlilik riskini azaltırsınız.

Bitki çaylarınızı aynı siyah çay gibi demleyerek yapın.

Daima filtre edilmiş, temiz ve taze su kullanın. Sakın musluk suyu kullanmayın. Unutmayın; hem sağlıklı hem de lezzetli çayınız, temiz ve taze su ile olacaktır.

Çayınızı doğru zamanlama ile için. Ne çok soğuk ne de çok sıcak olsun. Çayın demlenmesi ve bitkilerin tatlarını alması için kısa bir süre verin ve çok kaynar değilken için. Ancak çayınızı gereğinden fazla soğutursanız, bitkilerin faydalarını azaltırsınız.

Çayınızdan daha fazla antioksidan alabilmek için birkaç kez karıştırın. Renk ve aroma olarak iyice yayılmasını sağlayın.

Miyase Bülbül