Büyük bir ihtimalle sebze ve meyve sularının yani “juicing”in sizin için faydalı olduğunu işitmişsinizdir. Doğrudur.

Modern hayatta günlük beslenmemizin içerisinde çok az meyve – sebze tüketir olduk. Her biri birer vitamin ve mineral deposu olan meyve ve sebze tüketiminin azalması nedeniyle vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerini takviye ilaçlarla almaya çalışıyoruz. Her birimiz avuç avuç vitamin içer olduk. Doktor tavsiyesi olmadan alınmaması gereken, bilinçsizce alındığında bazı yan etkileri olan bu takviye ilaçları leblebi gibi tüketiyor, doğanın bize sunduğu nimetlere sırt çeviriyoruz. Kimimiz soymaya, kimimiz yıkamaya, kimimiz yemeye üşendiği için pazardan, manavdan aldığımız sebze ve meyveleri dolapta çürütüyoruz.

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinden başlayarak yayılan bir akımla meyve ve sebze suyu günlük beslenmenin ana elemanlarından biri olmaya, değişik tariflerle insanların yaratıcı yönlerini tetikleyerek eğlenceli bir hobiye ve vücudun asit-alkali dengesini alkali yönde artıran sağlıklı bir besin öğesine terfi etti.

Meyveyi ve sebzeyi suyunu sıkarak içmek, vücudun günlük besin değeri ihtiyacına cevap veren en sağlıklı yol olarak uzman görüşlerinde yerini aldı.

Meyve ve sebze suyu içerek; ilaç almaya kıyasla daha çok ve faydalı mineral ve vitamin almış olursunuz. Ayrıca sindirim sistemini yormadan, sindirim için daha az enerji harcarsınız. Bu sayede daha enerjik, canlı, sağlıklı ve genç görünürsünüz. Meyve ve sebzeler güçlü antioksidanlar olduğu için hastalık yapan serbest radikal konumuna gelmiş hücreleri tamamlayarak, hastalık oluşumunu engellerler. Vücudun pH dengesi dediğimiz asit-alkali dengesini korumasına yardımcı olur; fazla asit yükünün temizlenmesinde rol alırlar. Özellikle sebze suları, uzun süre tok tutabilen ve az kalorili yapısıyla kilo kontrolünde en büyük yardımcılardır.

Miyase Bülbül