Meyve ve Sebze Sularından Nasıl Daha Çok Fayda Sağlarız?

  • Mutlaka organik meyve ve sebzeleri kullanarak sebze veya meyve suyu hazırlayın. Böylece besin değeri alımını arttırırsınız.
  • O hafta tüketeceğiniz kadar meyve ve sebze alın ve taze tüketin.
  • Sebze ve meyvelerinizi doğru yıkayın. Yıkamadan önce bir süre sirkeli suda bekletin ve bol akan suda yıkayın.
  • Meyve ve sebzelerinizi blender’da ya da meyve-sebze suyu sıkacağında rahat ezilebilecek boyutta doğrayın.
  • Doğru dengeyi kurun. Özellikle meyveler fruktoz şekeri içerdiği için kana şeker pompalar ve insülin salgılanmasına sebep olur. Fazla glukoz karşısında karaciğer yeterince hızlı çalışamaz. Zira karaciğer, kana karışan glukozu, zarar vermemesi için yağa çevirmektedir. Örneğin havuç, elma, portakal ve birkaç yeşillikle hazırlanan sebze ve meyve suyunun tadı harika olmakla beraber çok fazla şeker içerir. Şeker oranı düşük sebzeler ve meyveleri bir arada kullanın. Sebze miktarını meyve miktarından yüksek tutun.

Meyve ve Sebze Suyunuzu Çiğneyin

Hazırladığınız meyve ve sebze sularını bir dikişte ve hızlıca tüketmeyin. Size ne kadar saçma gelirse gelsin, sularınızı içerken çiğneme hareketleri yapın ve yavaş yavaş, keyfini çıkararak için. Kıvam ve lezzetiyle eğlenin.

Unutmayın ki sindirim ağızda başlar. Ağızda sindirimi başlatan pityalin enzimi salgılanır. Bu enzim karbonhidratların sindirimi için gereklidir. Bu yüzden meyve ve sebze sularınızı içerken çiğneme hareketleri yaparak, bu enzimin salgılanmasına imkân verin; vücut için rahat bir sindirim sağlayın.

Ayrıca meyve ve sebze sularınızı çiğnemek, fazladan kalori yakmanızı sağlar.

Miyase Bülbül