Sabunlar

Antibakteriyel bulaşık sabunu yerine doğal sabun kullanılması gerekir. Neden mi? Antibakteriyel sabun, klorlu musluk suyuyla birleştiğinde kanserojen gaz kloroformu ve diyoksinin son derece toksin bir türü olan klorlu diyoksinleri oluşturma riskine sahiptir. Antibiyotik direnci oluşturmada rol oynar.

Bu sabunlarda kullanılan triklosan maddesinin, kas fonksiyonları ve iskelet yapısını olumsuz yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Bu madde, çocuklarda alerji ve egzamaya neden olabilir. Sabunun yanı sıra diş macunları, deodorantlar, tıraş losyonları ve kozmetiklere de katılan, sağlık açısından zararlı olduğu endişesi taşıyan bir maddedir.

Alkali mutfağın doğal sabunları, klor veya fosfat içermez. Yapay boya ve sentetik esanslar, hayvansal madde ve koruyucu kimyasallar; doğal sabun yapımında kullanılmaz. Özellikle el yapımı olanlar, saf su, süt, yağmur suyu, içmelik maden suyu, bitkisel doğal yağlar ve doğal zeytinyağı kullanılarak yapılmaktadır.

Temizlik Malzemeleri ve Deterjanlar

Alkali mutfağınızda, işlenmiş klor ihtiva etmeyen PCF (klorsuz işlemle yapılmış) yani klor, oksijen tabanlı herhangi bir beyazlatıcı kullanılmamış kâğıt ürünleri tercih ediniz. Beyazlatıcılar, kimyasallar içerir. Zehir üretir ve dolayısıyla vücut pH dengesini bozar. Beyazlatıcılar asidiktir ve vücutta solunum yolları başta olmak üzere birçok aksaklığa sebep olur.

Sadece beyazlatıcılar değil, yukarıda yazılı tüm ürünler, uzun süre kullanıldıklarında hem sağlığınıza hem de mutfağınızdaki malzemelere zarar verir. Zararlı bu maddeler, temizlik ürünleriyle temizlenmiş gereçlerden bu hazırlanan gıda maddelerine, gıda maddelerinden de sindirim sistemimize geçer.

Tüm bu riskleri ortadan kaldırmak için alkali mutfakta yüzde yüz doğal temizlik malzemelerini kullanmanızı öneririm. Organik marketlerde satılan doğal ürünleri pahalı buluyorsanız, buyurun size basit ve ucuz, ancak sağlığınızın bekçisi çözümler:

Sirke

Elma veya üzüm sirkesini taze sıkılmış limon suyuyla karıştırarak, kendinize bakterileri öldüren doğal alkali temizlik malzemesi yapmış olursunuz.

Halılarınızı güvenle temizlemek istiyorsanız, halınızın üstüne saf karbonat serpip bir süre bekleyin ve daha sonra elektrik süpürgesiyle halınızı süpürün. Halılarınızda kirden, bakteriden eser kalmaz; üstelik pırıl pırıl olur.

Beyaz sirke, elma sirkesi ya da üzüm sirkesi suyla karıştırıldığında pencere, ayna ve diğer parlak yüzeyleri, yer seramiklerini, zeminleri tertemiz yapar. Lavabolarınızdaki kokuyu ve küfleri giderir. Çamaşıra katıldığında kıyafetlerinizi temizler ve yumuşatır. Bu karışımı saf karbonatla karıştırdığınızda, tıkanmış tüm boruları (lavabolar, su giderleri vb) açabilirsiniz.

Sirkeyi, leke sökücü olarak kirli fırın ve ocak temizlemek için, çamaşır yumuşatıcı olarak (yarım çay bardağı), mutfak tezgâhlarınızı, televizyon, bilgisayar, telefonlarınızı temizlemek için kullanabileceğiniz gibi; bulaşıklarınızda parlatıcı olarak ya da taze meyve ve sebzelerinizi kirlerden ve mikroplardan arındırıcı olarak da kullanabilirsiniz.

Karbonat

Karbonat, alkali bir üründür. Çatal, bıçak temizlemede; halı ve kanepelerin zamanla oluşan kokusunu gidermekte; tuvalet, banyo, lavabo ovmakta; elbise dolapları ve buzdolaplarının kokusunu gidermekte; daha önce temizlik tozu kullandığınız her yerde kullanabilirsiniz.

1 şişe suya 1 çorba kaşığı koymak yeterli olacaktır. Eczanelerde saf karbonat veya İngiliz karbonatı olarak satılmaktadır. Üstelik yüzlerce çeşidi olan temizlik malzemelerinden daha ucuzdur.

Karbonatla deterjan hazırlama: 125 ml saf sabunu, 4 litre sıcak su içine boşaltıp çözülmesini bekleyin. Çözülen karışıma 60 ml limon suyu veya elma sirkesi ya da okaliptüs yağı ekleyin. En son olarak 30 ml sodyumbikarbonat katın. Kabarcıklanmalar geçince, bu karışımı püskürtmeli bir kaba boşaltın ve her yerde kullanın.

Limon Suyu

Limon suyu, alkali bir üründür. Beyazlatma özelliğinden dolayı, ağartıcıların yerine tercih edebilirsiniz. Limon suyu kolay bulunur ve ekonomiktir. 1 şişeye 1/2 su bardağı koymak yeterli olacaktır.

Oksijenli Su

Oksijenli su, alkali bir üründür. Beyaz sirkeyle birlikte kullanıldığı zaman en iyi antibakteriyel mutfak temizlik malzemesi olur.

İki adet boş sprey kutusunun birini sirkeyle, diğerini oksijenli suyla doldurun; sonra sırayla tezgâhlarınıza sıkın ve temiz bir bezle silin. Bakterileri yok etmekte birçok temizlik malzemesinden daha etkilidir. Kansere yol açan diyoksinleri de yok eder.

Bu karışım, besin maddelerini temizlemekte de etkilidir. Gıda maddelerinin üstüne sıkılıp bekletilir ve bol suyla durulanırsa hiçbir kimyasal kalıntı bırakmaz.

Oksijenli su güçlü bir antiseptik yani mikrop öldürücüdür. Mikropların gelişmesini önleyen bir solüsyondur. 25 derece altında, sıcaktan uzak, nemsiz bir ortamda, ağzı kapalı muhafaza edilmelidir. Fazla kullanımı zarar vereceği için; temizlik için kullanılacaksa, 1 şişeye 1 tatlı kaşığı kadar konulması gerekir. Eğer ellerinize bulaşırsa, asla yıkamadan gözlerinizle temas ettirmeyin.

Miyase Bülbül