Sebze Öğütücüler (Food Processor)

Hemen hemen hepimizin mutfağında bulunan sebze öğütücüler (food processor), alkali mutfakta en çok kullanılan ekipmanlardan biridir. Eğer hâlâ bir sebze öğütücünüz yoksa, mutlaka edinin.

Blender

Alkali mutfaklarda yüksek hızlı blenderlar kullanılır. Yüksek hızlı blenderlar, içlerine konulan her şeyi çok kısa sürede ve efektif olarak parçalara ayırabilir, ezebilir. Bu blenderlar; bilinen, sıradan blenderlardan daha hızlı, daha pratik ve daha güçlüdür.

Yüksek hızda çalışan blendera sahip olmayanlar veya bu blenderı bulamayanlar, evlerinde bulunan blenderları kullanabilirler. Ev tipi blenderlar çok hızlı olmadıkları için yiyeceklerin, içeceklerin hazırlanması daha uzun süre alır; kıvam daha pütürlü olur.

Meyve ve Sebze Sıkacakları

Katı meyve ve sebze sıkacakları, alkali mutfakların temel ekipmanlarındandır. Sağlığımıza büyük katkısı olan, birbirinden lezzetli meyve ve sebze suyu karışımlarının hazırlanmasında bizlere kolaylık sağlar. Bu meyve ve sebze suları; enzimler, vitamin ve minerallerle dolu olup aynı zamanda enerji ve canlılık vericidir.

Dehidratör (Kurutucu Fırın)

“Kurutucu fırın” kavramı, birçoğumuz için yeni bir kavramdır. Evlerimizde bulunan alışılagelmiş fırınlara hiç benzemeyen, modern sağlık akımının kullandığı özel bir fırındır. Dehidratörler yani kurutucu fırınlar, besinlerin sadece suyunu alır; tüm vitamin, mineral ve en önemlisi, sindirimi için gerekli olan enzimleri içlerinde bırakır. Adeta güneşte kurutur gibi. Ancak daha hijyenik, toz-topraktan etkilenmeyen bir ortamda ve nem-ısı ayarını kontrol ederek, besin maddelerini kurutur (pişirir).

Dehidratörlerin üzerinde bulunan ısı düğmesinin en yüksek göstergesi 60 dereceyi, en düşük göstergesi 25 dereceyi işaret eder. Dolayısıyla, besinlerin kurutulmasında yüksek ısı kullanma olasılığı yoktur. Böylece, kurutulan besinler hem besin değerleri yönünden zengin hem de aflatoksin üretmedikleri için sağlıklı olur.

Aflatoksin zehirdir ve elbette asidiktir. Vücudun pH dengesini bozar. Elektronlarını kaybetmiş, oksijensiz ortamda rahatlıkla gelişen kanserojen hücrelerin gelişimine yol açar. Sağlıklı diye satın aldığımız kurutulmuş meyve ve sebzeler de sağlığımızı tehdit eden besin maddeleri olabilir. Oysa dehidratörler, kuru meyve ve sebzeleri gönül rahatlığıyla tüketme imkânı sağlar.

Alkali beslenmede vücut sıcaklığını korumak için ılık besin tüketilmek istenildiğinde de kurutucu fırınlar; sindirim enzimlerini ve besin değerlerini öldürmeden, besin maddesine vücut ısısı için gerekli olan sıcaklığı sağlar.

Miyase Bülbül