Çocukların daha sağlıklı beslenmelerini sağlayacak planın ikinci basamağı; evlerde, ailece yenen yemeklerin sıklığını artırmaktır.

Ekonomik koşulların ağırlığı, çocuklarına düzgün bir yaşam vermek isteyen anne ve babaların çalışmasını gerektirmektedir. Yoğun iş hayatı içinde yorulan, geç saatlere kadar çalışmaları gereken ebeveynler; akşam sofra hazırlamak yerine hazır gıdalardan almayı, eve sipariş getirtmeyi ya da dışarıda kolay ve çabuk bir şeyler atıştırmayı tercih ediyorlar. Bu tercihler, belki yaşamın hızlı ritmini yakalamak açısından çözümseldir; ancak çocukların beslenme alışkanlıklarını etkilediği için, aynı zamanda çok da tehlikelidir. Son yıllarda yapılan araştırmalar; kanser, şeker, obezite (aşırı şişmanlık) ve kalp hastalıklarının 20’li yaşların altına indiğini göstermektedir. Bunun en büyük sebebi, fast-food beslenme alışkanlığıdır.

Evde yemek pişirmek, çocukların daha çok sebze, lifli yeşillikler, meyve yemelerini sağlayacak; trans yağlar, rafine ve işlenmiş gıdalarla, taze bedenlerinin erken yaşta asit depoları haline gelmesini önleyecektir.

Miyase Bülbül