Çocukların sevmedikleri meyveleri, sebzeleri, sebze yemeklerini; onların hoşlanacakları şekilde hazırlamayı hatta pişirmeyi deneyin.

Örneğin taze kabağı slicer’da (dilimleyici) onların çok sevdiği spagetti biçiminde kesin. Üstüne, blender’ınızda domates, kırmızıbiber, fesleğen, kekik, zeytinyağı, sarımsak, soğan ve hardalla hazırlayacağınız sosu dökün. Taze keçi peyniri ya da beyaz peynirle lezzetlendirerek farklı bir görüntü ve lezzette masaya koyun.

Taze havucu kılıç gibi kesip çocuğunuzu düelloya davet edebilir ve yenilenin, havuçtan kılıcı yeme oyununu oynayabilirsiniz. Havuç, güçlü bir beta-karoten ve A vitamini deposu olan son derece alkali bir besindir.

Turpu; kedi, köpek, tavşan şeklinde kesip doğal şekerler kullanılan soslarla tatlandırıp sevdirebilirsiniz. Keza turp, yüksek alkali yapısıyla güçlü bir antioksidan, demir, potasyum minerallerini içeren faydalı bir besindir. Ancak iyot emilimini azalttığı için haftada 3-4 defadan fazla yenmemesi gerekir.

Kendi fırınınızda ya da düdüklü tencerenizde 5-6 dakikada patlatacağınız organik mısırı; deniz tuzu ve çok az zeytinyağıyla tatlandırıp daha sağlıklı patlamış mısır elde edebileceğinizi unutmayın. Üstelik tencerede patlamasını görmek çocuğunuzun hoşuna gidecek, ilgisini çekecektir. Dilerseniz mısırınıza baharatlar, kakao, tarçın da ekleyebilirsiniz.

Her çocuk kestaneyi sever. Hele patlamış kestane veya haşlanmış kestaneyi ayıklayıp verirseniz bayıla bayıla yer. Evinizde, kendi fırınınızda kısa süre ısıtarak hazırlayacağınız kestanenin; dışarıdan satın alacağınız kestaneden daha lezzetli, daha güvenli ve daha sağlıklı olacağı kesin. Üstelik kestane, alkali değeri en yüksek olan protein ve B vitamini deposudur.

Miyase Bülbül
Buy MalegraFXT online
Buy Dostinex online
Buy Diflucan online