Çocukların daha sağlıklı beslenmelerini sağlayacak planın üçüncü basamağı; mutfağı, çocukların ilgisini çeken bir yer haline getirmektir.

Çocuklarımıza, büyük bir iştahla tükettikleri hazır gıdalar yerine; sağlıklı gelişimleri için, içerisinde çok önemli vitamin, mineral ve enzimlerin olduğu alkali ürünlerden, alıştıkları tat ve kıvamda yiyecekler hazırlayabiliriz. Böylece sağlıklı besinleri farkında olmadan tüketmelerini sağlamış oluruz.

Çocuklar ne sever?
ŞEKER

Çocuklar hangi atıştırmalıklardan vazgeçemez?
CİPSLER, GOFRETLER, ÇİKOLATALAR, TATLI BİSKÜVİLER

Çocuklar en çok ne yemek ister?
HAMBURGER, PATATES KIZARTMASI, TATLILAR, DONDURMA

Çocuklar ne içmek ister?
KOLALI VE SODALI İÇECEKLER, GAZOZ

Çocuklar neden nefret eder?
SALATA, ÇİĞ SEBZE, SEBZE İÇECEKLERİ, SEBZE YEMEKLERİ, ÇORBA, MEYVE, KETEN TOHUMU, BALIK YAĞI, AVOKADO, SU

Çocukların sevmediklerini malzeme olarak kullanıp onların sevdiği ürünlerden yaparsak ne olur?
ÇOCUKLARIMIZ, MUTFAKTAKİ SİHRİ MERAK EDER. SİZİ SİHİRBAZ YERİNE KOYAR.

Çocuklarımızı mutfağa davet edip onların da kolaylıkla hazırlayacağı mucize menüler bulalım ve onlarla birlikte, hatta onlara yaptırarak; bu heyecanı yaşamalarına izin verelim.

Alkali mutfak buna izin verecek kolaylıklarla dolu olduğu ve fazla ateş, kesici alet (bıçak vb.) kullanılmadığı için; onların oyun alanı haline gelebilecektir. Muzu, badem sütünü, hurmayı blender’a atıp karıştırmak için düğmeye basan her çocuk; kendi lezzetli pudingini hazırlayabilir. Bu karışıma bir de kakao eklenirse; alkali ve sağlıklı puding, çikolata hastası çocukların baş tacı oluverir.

Miyase Bülbül