Biber

Biber, C vitamini yönünden en zengin besindir. Büyük, etli bir Kaliforniya biberi; tüm günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yeterlidir.  Tüm biberler, ister kırmızı ister yeşil ister tatlı ister acı olsun, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun alkali değerini artırıp fazla asit yükünün temizlenmesine yardım eder. Düşük kalorili, bol vitamin, mineral ve lif kaynağı biber uzun süre de tok tutar.

Yeşil Salata

Bu tanıma, salata yapmak için kullandığımız bütün lifli yeşiller girmektedir. Amerikan Beslenme Organizasyonu’na göre yeşil salata “serbest” yani dilediğiniz kadar yiyebileceğiniz bir besindir. Su oranı yüksek, kalorisi düşük vitamin ve mineral kaynaklarıdır.

Tatlı Patates

Şeker yönünden zengin nişastalı bir besin olmasına rağmen güçlü bir potasyum, beta-karoten ve A vitamini kaynağı olup lif oranı yüksek bir besindir. Güçlü bir C vitamini kaynağı da olan tatlı patatesi buharda pişirerek yemek, en uygun tüketim biçimidir.

Domates

Bir kap kokteyl domates 25 kaloridir ancak bunun yanında 2 gr protein, 2 gr lif içerir. Taze domates, antioksidan olan likopen kaynağıdır ve kansere karşı koruyucu bir besindir.

Ispanak

Bir kap ıspanak sadece 10 kaloridir ama lifli yapısıyla doyurucudur. Ispanak salatası ya da buharda pişirilmiş ıspanak, doyurucu ve besleyicidir.  Temel Reis’in sözlerine kulak vermek gerekir. Yüksek alkali bir sebze olan ıspanağın suyu veya blender’da “smootie” bazında hazırlanması da lezzetli olur.

Salatalık

Taze bir salatalığın tadının yerini hiçbir tat alamaz. Bilinen en eski sebze olan salatalık, Hindistan’da doğup Amerika’da meşhur olmuştur. %70’ten fazlası su olan salatalık, birçok vitamin ve mineral içermesinin yanı sıra bağırsakları temizleyen detox kaynağıdır. Vücutta biriken toksinlerin atılımını kolaylaştırır. Son derece doyurucudur.

Kabak

Kabak muhteşem bir besindir. Yüksek C vitamini kaynağı olan kabak, beyin ve sinir sistemi için son derece besleyicidir. Serbest radikal oluşumunu önleyen, kansere karşı güçlülüğü artıran, deri ve cilt hastalıklarının iyileşmesine yardım eden mucize bir besindir. Kabağı salatalarınıza çiğ olarak doğramayı deneyin, çok lezzetli olacaktır.

Portobello Mantarı

En büyük ve en lezzetli mantardır. Marine ederek yendiğinde ya da fırında çok az pişirildiğinde harika bir yemek olur. Güçlü bakır ve fosfor kaynağı olan mantar aynı zamanda iyi bir B vitamini kaynağı ve bitkisel proteindir.

Miyase Bülbül