Yaş incir de, kuru incir de meyvelerin hasıdır. Kaliforniya İncir Danışma Kurulu tarafından “doğanın en mükemmel meyvesi” diye bahsedilen incir, insanoğlunun bildiği en eski meyvelerden biridir. Uzman diyetisyen İdil İmamoğlu’nun da belirttiği gibi “İncir A, B1, B2, C vitaminleriyle kalsiyum, demir, fosfor, manganez, sodyum ve potasyum yönünden zengin bir besindir. İki tane taze incir, kalsiyum açısından 1 su bardağı süte eşdeğerdir.” Süt içmek yerine, kemiklerinizi güçlendirmek için incir yiyebilirsiniz. Bu kesinlikle daha sağlıklıdır.

İncir, içerdiği yüksek çözünür ve çözünmez lif oranı sayesinde hemen hemen her diyetin vazgeçilmezidir. Bağırsakların düzgün çalışmasını sağlayarak, toksin maddelerin bağırsakta oluşturacağı hasarlara engel olur. Doğal laksatiftir.

Yüksek antioksidan olmasından dolayı incir, yaşlanmanın vücut üzerindeki etkilerini geciktiren özel bir besindir. Demirin emilimini olumlu yönde etkiler, hipertansiyonu kontrol altında tutar, kolesterolü düşürür. Folik asit kaynağı olarak karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmalarının sağlıklı işlemesinde önemli bir yardımcıdır.